Jaké barvy vybrat do dětského pokoje?

22.02.2018

Zařizování dětského pokoje vůbec není jednoduché. Zatímco ostatní místnosti v bytě plní obvykle jen jednu funkci, v kuchyni vaříme, v obývacím pokoji se bavíme a v ložnici odpočíváme, dětský pokoj tvoří pro naše ratolesti celý svět.

Každý den tráví děti ve svém pokoji většinu času, hrají se v ní, rozvíjejí svou fantazii, odpočívají, ale také učí a musí se koncentrovat na úlohy. Proto je třeba důkladně promyslet, jak místnost zařídit tak, aby splňovala všechny tyto náročné požadavky, a zároveň i reflektovala individuální preference vašeho dítěte v konkrétním věku. Základem zařízení pokoje je výběr vhodné barvy stěn, a to nejen co se týče konkrétního odstínu, ale i technických vlastností.

Vhodné barvy pro kojence a batolata

Když si představíte pokojíček pro vaše novorozeně, obvykle se vám jako první vybaví pastelové tóny od bílé přes krémovou po růžovou, modrou, případně zelenou. Pro malé děti jsou jemné pastelové tóny nejvhodnější, protože jejich podvědomě uklidňují, navozují pozitivní a veselou atmosféru. Vědci dokonce ověřili, že v pokojích v sytých červených odstínech mají malé děti vůbec problém usnout a v ostře žlutých pláčou více než v jiných. I zde platí obecné zásady, že pokud je pokoj větší a dostatečně světla, můžete si dovolit tóny sytější, pokud je malá a přirozeně tmavší, zaměřte se spíše na světlejší verze barev, které opticky tento nedostatek vyrovnají.

Místo tradiční růžové a světle můžete sáhnout po světle, levandulové nebo mátové a tradiční barvy použít pouze na doplňky - závěsy, stínítka na lampy nebo ložní prádlo. Když toužíte po něčem barevnější, nebo méně obvyklém, příjemným trendem posledních let je kombinace dvou barev (mohou být různé, nebo tmavší a světlejší odstín téže barvy). Tmavší namalujete pás od země přibližně do výšky 1 - 1,5 metru, zbytek světlejší, a mezi tyto plochy umístěte borduru (tenký pás samolepící dekorační pásky) s dětskými motivy.

Tip: Protože děti mohou mít tendenci stěny ochutnávat, doporučujeme odolné nátěry, které vydrží dětské hry a jsou pro děti nezávadné.

Dětský pokoj v barevných pastelových odstínech.


Barvy vhodné pro předškoláky

Ve věku 2 - 3 let se potřeby dětí mění a stávají se z nich malé osobnosti. V tomto čase dojde k první změně dětského pokoje - výměně novorozeneckého nábytku za malý dětský. Tuto změnu zároveň můžete spojit s novou malbou a do jejího výběru už zapojit i vaši ratolest. Nemusíte se držet jen tradičních vzorů, že holčičkám třeba dopřát pokojíček růžovou a klukům modrou. Lepší je zeptat se na jejich názor. Některé děti ho už v tomto věku umí formulovat velmi přesně. A pokud ne, dobrým tipem je podívat se na obrázky, které dítě kreslí - pokud si dáte několik vedle sebe, snadno si všimnete barevnost, kterou váš potomek preferuje.

Podle psychologů můžete vhodnou barvou nátěru korigovat určité negativní projevy nebo vlastnosti dětí. Např. pro slabé jedlíky je vhodná žlutá pokoj, neboť ta nejvíce podporuje apetit. Modrá, zelená a fialová jsou barvy, které navozují klid a snižují puls. Naopak, teplé barvy jako oranžová, růžová či červená podporují děti v akci a mají pozitivní vliv na hrubou motoriku. Taková barevnost bude vhodná do interiéru pro pasivní děti, které se snažíte rozhýbat. Na stěny můžete umístit oblíbených hrdinů nebo zvířátka, ať už ve formě malby nebo různých nálepek.

Dětský pokoj v modro bílé kombinaci.


Tip: Nedejte se příliš strhnout a s celkovou barevností to nepřehánějte. Když budete plánovat vaši dětský pokoj, vždy si představte množství hraček, které se tam budou nacházet a které jsou obvykle poměrně agresivní zbarvené.

Zajímavou novinkou jsou nátěry, které fungují jako tabule. Dá se na ně kreslit křídami nebo fixy a následně se dají setřít mokrým hadrem. Také doporučujeme držet se odolných barev, které se ctí zvládnou všechny dětské hry.

Interiér pro mladší školáky

Se začátkem školní docházky přichází čas na další transformaci dětského pokoje. Mění se nábytek, přibývá první psací stůl a zmenšuje se množství dětských hraček na úkor knížek. V tomto čase si už děti vědí poměrně přesně říci, jaké barvy mají rády a jaké ne. Je dobré jejich přání respektovat a jen částečně usměrňovat. V pokoji se stále mají cítit dobře, ale nad hrací funkcí začíná převládat studijní a koncentrační. Vědci zjistili, že ideální je v tomto směru barva zelená, a to ve všech odstínech - od mechové přes hráškovou až po mátovou.

Kromě toho, že tato barva usnadňuje koncentraci a podporuje tvůrčí myšlení, je ideální i v případě, že pokojíček sdílejí sourozenci různého pohlaví. Pro tento případ se dá použít i bílá barva. Bílé stěny jsou klasika, která však nemusí být nudná ani v dětském pokoji. Není totiž bílá jako bílá. I když se to na první pohled nezdá, i tato neutrální barva může mít několik odstínů, a podle toho, zda vybereme studený nebo teplý, můžeme vdechnout pokoji úplně jiný charakter. Interiér snadno oživíme plakáty oblíbených hrdinů nebo dekoračními nálepkami s nejrůznějšími motivy.

Barvy vhodné pro teenagery

Teenagerům je ideální povolit, aby si pokoj zařídili po svém a nechat je, pokud mají chuť na barevné experimenty. Někdy chtějí každou stěnu v jiné barvě, jindy touží po extravagantní malbě v černé či fialové. Není na tom nic špatného, ​​ale odborníci radí vyvarovat se barevných kombinací, které připomínají výstražné zbarvení v přírodě (červená a černá nebo žlutá a černá), protože pro náš mozek podvědomě signalizují nebezpečí. Spolu s tím nám roste srdeční frekvence a svalové napětí, takže je velmi těžké si v takovém interiéru odpočinout a cítit se v něm bezpečně a příjemně.

Dětský pokoj pro teenagery.


Barevné možnosti v dětském pokoji jsou téměř nekonečné. Záleží jen na vaší fantazii a fantazii vašich dětí. Velmi jednoduchou změnou v podobě změny nátěru můžete zcela změnit vzhled celé pokoje tak, aby vašemu dítěti vyhovovala v jakékoli fázi jeho života.

Zpět