Jak si správně vymalovat "nové" stěny a stropy

12.11.2018

Postavili jste si domek, kde je třeba vymalovat? Nebo je v rekonstrukci Váš příbytek a nanesli jste nové omítky? Tak tento článek je pro Vás ušitý na míru. Určitě se ptáte, jak vymalovat, aby to bylo správné, krásné a dlouho vydrželo. Není to nic složitého, stačí jen dodržet jisté zásady. Pojďme na to tedy postupně.

Nové stěny potřebují vydechnout

Po nanesení omítky je třeba nechat stěny "dozrát" alespoň měsíc. Pokud byste barvu nanášely dříve, může se stát, že by se barva začala odlupovat nebo by na stěnách vznikaly fleky. A to určitě nechcete, je potřeba být trpělivý.

Ochrana a příprava

Podlahu zakryjte fólií, oblepte si páskou okna a zárubně. Určitě byste nechtěli po malování strávit čas ještě i mytím fleků od barvy. Takto jen jednoduše a rychle odstraníte pásku a fólii. Připravte si nářadí: prodlužovací tyč Anza, štětce, válce, vaničky, penetrace a barvu. Chcete-li barvu s výbornými krycími vlastnostmi a hlubokým matným efektem, k dispozici máte otěruvzdornou barvu Finkolora Essence nebo omyvatelnou barvu Tikkurila Optiva 3 Ceramic. Benefitem otěruvzdorné barvy Finkolora Essence je nádherná vůně po broskvích a benefitem omyvatelné barvy Optiva 3 Ceramic je zejména to, že je doporučená pro alergiky.

Penetrace

Ještě předtím, než se vrhnete na míchání barvy, sáhněte po Finkolora Wall Primer. jde o vodou ředitelný extra koncentrovaný hloubkový penetrační nátěr na stěny, stropy a podlahy pro interiér a exteriér. Určený je ke sjednocení podkladu a zpevnění omítek. Natíraný povrch musí být suchý, teplota vzduchu, povrchu a penetrace by během aplikace a schnutí neměla klesnout pod + 4 ° C a vystoupit nad 30 ° C. Můžete jej nanášet štětcem, válečkem nebo stříkáním. Předepsané je ředění 1:19, ale účinný je při vyšším ředění, tak z 1 litru natřením více než 200 m2 plochy.

Pásový nátěr

Pásový nátěr představuje nanášení barvy na všechny rohy a hrany v místnosti. Ještě předtím, než horlivě začnete malovat samotný strop a stěny, nezapomínejte na tento nátěr. Zejména u nových omítek je velmi důležitý. Barvu nanášejte štětcem do ztracena.

Aplikace pásového nátěru Pásový nátěr - detail

První vrstva

Po pásovém nátěru následuje malování stropu a stěn. Pro usnadnění práce použijte prodlužovací tyč Anza, na kterou jen jednoduše zacvakněte válec s rámem Anza. U stropu první nátěr aplikujte směrem k oknu. Stěny natírejte shora na dolů. Postupujte postupně, válcem přejděte dané místo i vícekrát.

Aplikace barvy Finkolora Essence na strop. Aplikace barvy Finkolora Essence na stěny.

Druhá vrstva

Interval mezi aplikací následných nátěrů musí být nejméně 4 hodiny. Při nižších teplotách a vyšší vlhkosti vzduchu může být delší doba mezi aplikací. Opět začněte s nanášením barvy na strop. Tentokrát aplikujte barvu kolmo na první nátěr. Barvu na stěny nanášíte stejně jako při první vrstvě. Na závěr ještě štětcem opravíte malé nedostatky, a už jen nechat vyschnout.

Aplikace druhého nátěru Finkolora Essence na strop. Aplikace druhého nátěru Finkolora Essence na stěny.

Finkolora Essence / Tikkurila Optive 3 Ceramic výborně překryla povrch už po druhém nátěru. Pokud byste s vzhledem nebyli spokojený, aplikujte třetí vrstvu.

Interiér vymalování barvou Finkolora Essence.

TIP

Pozornost věnujte i těžko dostupným místům, jako je okno, prostor kolem zárubně apod. Pro usnadnění práce, velký válec nahraďte mini válcem nebo použijte štětec.

Malování kolem oken a těžko dostupných míst.

Nezapomínejte na nářadí

Po dokončení práce, nezapomínejte na nářadí, štětce a válce si důkladně omyjte. Pokud nevíte, jak se o nářadí správně postarat, doporučujeme Vám článek "DOMALOVALI JSTE? TAKTO SE POSTAREJTE O VÁLEČKY A ŠTĚTCE"

Zpět