Jak chránit nábytek během malování

09.06.2016

Vyklizení prostoru

Nezáleží na tom, jakou místnost malujeme, na začátek bychom z ní měli odnést všechen nábytek, který je možné přemístit. Tak vytvoříme pracovní prostor, ve kterém se můžeme snadno pohybovat. Pokud nemáme možnost nábytek přemístit, seskupíme ho ve středu místnosti a zakryjeme igelitovými fóliemi. Tento způsob ochrany je jednoduchý a ekonomický. Nezapomeňte také sundat všechny obrazy a odmontovat svítidla. 

Ochrana nábytku při malování.

Důsledná ochrana zařízení místnosti

Podlaha si zaslouží osobitní pozornost, vzhledem k tomu, že jí obvykle nehrozí jen znečištění, ale i poškození. Pokud se kromě uklízení nechceme po malování trápit i způsobenými škodami, měli bychom ji kompletně pokrýt vlnitým papírem nebo hrubší igelitovou fólií. Vlnitý papír doporučujeme vzhledem k odolnosti. Nejen chrání před znečištěním, ale i tlumí nárazy. Ochranné vrstvy můžeme připevnit ke stěně lepící/krepovou páskou. 

Kromě nábytku bychom neměli zapomínat na ochranu zárubní, prahů dveří a oken. K tomuto účelu můžeme použít maskovací krepové pásky. Jsou k dispozici v různých rozměrech. Jsou odolné vůči barvám a rozpouštědlům. Pozor, ne všechny jsou univerzálně vhodné na jakékoliv povrchy. Ve většině případů je potřeba je odlepit hned po malování, aby se zabránilo přilnutí lepidla k povrchu a následnému poškození. Pokud jde o zabezpečení oken, měli bychom si uvědomit, že je třeba je chránit před barvou, ale měly by být otevřené kvůli ventilaci vzduchu. 

Zabezpečit je třeba také radiátory a jiná výhřevná tělesa. Vhledem ke skutenčosti, že produkují teplo, musíme si dávat pozor na to, jak je zakryjeme, aby nedocházelo k požárům. Když je to možné, měli bychom je dočasně odpojit. V takovém případě je taktéž můžeme zakrýt novinami, fólií a lepícími páskami.

Nesmíme zapomenout na elektrické zásuvky nebo síťové a elektriké kabely. V ideálním případě bychom je měli odpojit od přívodu eletrické energie. Postačí jednoduché vypnutí pojistek. V takovém případě nám na ochranu postačí krepové maskovací pásky. Za předpokladu, že umíme zásuvky odmontovat, dosáhneme při malování preciznější výsledek. Když odpojení od přívodu elektřiny není možné, doporučujeme sáhnout po elektronických izolačních páskách.

Malování styčných ploch

Pokud malujeme plochy, které se dotýkají více odstíny, opět sáhneme po maskovacích krepových páskách. Nejprve vymalujeme jednu plochu, přičemž druhá zůstává zakrytá páskou. Hned jak barva vyschne, překryjeme páskou namalovanou plochu a pokračujeme v malování styčné plochy. Variabilita rozměrů krepových pásek nám umožňuje precizní malování.

Ochranu nábytku bychom rozhodně neměli zanedbat. Prevence je z časového i finančního hlediska o hodně efektivnější než následné odstraňování případných poškození vybavení domácnosti.

Zpět

Tipy a rady k malování

Nechte si na email zasílat tipy a rady k malování. Vaše údaje nebudou použité pro třetí strany a kdykoliv se můžete v zápatí e-mailu odhlásit