Půvabný vintage styl

01.10.2019

Omšelá elegance, zašlá krása, jemná romantika, to jsou slovní spojení, které dokonale vystihují půvabný vintage styl bydlení. Vintage styl se snaží odhalit krásu nejen v používaném a opotřebovaném nábytku, ale i v interiéru samotném. Upozorňuje na jeho zašlá místa a vyzdvihuje jich. Zatímco se v jiných stylech staré a ošoupané nahrazuje, protože se stává tabu, ve vintage stylu jsou tyto zmíněné prvky dokonalou základnou, která dělá interiér jedinečným.

Vintage není retro

Mnozí z nás si vintage styl spojují se stylem retro, protože mají společné vlastnosti. Oba styly vycházejí z minulosti, z již starších materiálů či používaného nábytku, oba styly mají "rádi" dřevěné prvky. Nicméně, jak jsou si tyto dva styly podobné, zároveň jsou velmi odlišné, a proto bychom si je neměli zaměňovat. Zatímco retro styl preferuje geometrické tvary a výrazné, přímo až zářící barevné odstíny, vintage styl se přiklání k romantickým květinovým vzorem a pastelovým barevným odstínem. V retro stylu je každý prvek výrazný a upozorňuje přímo na sebe a celek jako takový působí živě. Ve vintage se jednotlivé prvky v interiéru nádherně doplňují, působí klidně, jemně, ale zároveň atraktivně a krásně. I vintage styl je barevný, ale jde spíše o pastelové, jemné barevné odstíny, jakými jsou: bílá (F300 Camelia), jemné odstíny žluté (H392 Butter milk), staro růžové (H417 Mezeron), modré (J367 Mosaic), zelené (V376 Mermaid), šedé (V447 Serpentine) a hnědé (V396 Toffee).

Vintage styl v bílém provedení. Interiér zařízení starším nábytkem ve vintage provedení.

Vintage zjemňuje industriální styl

Líbí se vám industriální i vintage styl a nevíte, pro který se rozhodnout? Tak jejich zkombinujte. Vintage styl mnozí spojují s industriálním stylem, nádherně ho doplňuje a zároveň zjemňuje. Oba styly upozorňují na prvky, které jsou obvykle nechtěné. Industriál odhaluje krásu v strohosti, jakým je beton, kovové a železné konstrukce a vintage romanticky vykresluje krásu opotřebovaných a ošoupáných prvků. Industriální a vintage styl jsou jako jin a jang, zatímco industriální styl má mužskou energii, vintage má ženskou energii, takže spolu působí harmonicky.

Staroromantický interiér

Dominantou vintage interiéru je dřevěná podlaha a dřevěné trámy na stropě. Pokud je dřevěná podlaha otřelá, o to bude váš interiér více vintage. Nezapomínejte však dřevěné povrchy ošetřit. Chcete-li vyzvednout jejich krásu, natřete je lakem Unica Super 60, který tuto krásu zvýrazní a ochrání. Stěny mohou být v odstínech bílé jako např. F300 Camelia, ale i pastelově barevné v netradičních odstínech V376 Mermaid, V447 Serpentine, H417 Mezeron. Při malování stěn a stropů doporučujeme použít barvu Optiva 3 Ceramic, která je nejen omyvatelná, ale díky svému hlubokému matnému efektu zvýrazní celý vintage interiér. Pokud patříte mezi milovníky tapet, i ty zde najdou své uplatnění s jemnými květinovými vzory nebo romantickými bordurami.

Ložnice ve vintage stylu. Obývák ve vintage stylu.

Rozedraný nábytek a starožitné doplňky

Vintage nábytek i přesto, že je starý, působí moderně a nadčasově. Oblíbí si ho nejen milovníci starožitností, ale i moderního designu. Charakteristický je nábytek z masivního dřeva. Nenechte se odradit případným poškozením, ve vintage stylu je právě toto prioritou. Pokud nábytek nesplňuje svou funkčnost, trošku ho jen zrenovujte, vraťte mu jeho účel a ošoupaná místa zvýrazněte. Zkuste provětrat podkroví chalupy vašich prarodičů, možná tam najdete starou truhlici, stůl či židle, které jsou dokonalými vintage prvky. Pokud by se vám nelíbil odstín nábytku, můžete použít barvu Feelings Furniture Paint v odstínech jemno žluté H392 Butter milk, staro růžové H417 Mezeron nebo modré J367 Mosaic.

Stará modrá skříňka ve vintage stylu. Vintage dekorace.

Buďte kreativní, udělejte si výjimečné dekorace, které v tomto stylu určitě najdou své místo. Například ze starého okenního rámu vytvořte obraz na fotografie, nebo ho jen tak pověste na zeď jako dekoraci. Nebo, co byste řekli na staré kolo z vozu natřené barvou Feeling Furniture Paint v odstínu F300 Camelia nebo V396 Toffee?

Když se řekne vintage tak první, co vás napadne, bude pravděpodobně patina. Patina je v podstatě opotřebení povrchu, které je na pohled příjemné a samotnému povrchu tak dodává krásnou výjimečnost. Takový opotřebovaný povrch si můžete udělat i sami, a to technikou patinování, která má za cíl vytvořit již zmíněný rozedraný povrch. Nebojte se patinování, není náročné, vyzkoušejte si to sami a vytvoříte si opravdu originální prvek do interiéru.

Pokud vintage obývací pokoj, tak potom čalouněná křesla, pokud vintage kuchyň, tak potom masivní dřevěný stůl, pokud vintage koupelna, tak potom vana na nožičkách. Chcete vintage styl ještě více zvýraznit, nezapomínejte na mohutné skleněné, kovové nebo křišťálové lustry, starožitnosti, ozdobné sošky, vázy s živými květinami. Vintage styl vám zaručí, že váš interiér bude nejen přátelský k přírodě, protože využijete staré, již používané dekorace a nábytek, ale zároveň to, že každý prvek interiéru bude unikát.

Koupelna ve vintage stylu. Kuchyň ve vintage stylu.

TIP: I na samotné stěně si můžete vytvořit efekt patiny. Nejdříve na stěnu naneste Taika pearl paint 2027. Nechte nátěr zaschnout a pak do něj přírodní houbou postupně vklepávejte Feelings Effect Finish odstín N499. V případě potřeby vlhou houbou zjemněte a rozmažte vzor. Na závěr, na zaschlý povrch naneste stříbrnou glazuru Taika Stardust. Vytvoříte si jedinečnou stěnu s efektem patiny, která bude mít prostě šmrnc.

Efekt patiny na stěně.

Všechny zmiňované odstíny najdete ve vzorníku FEEL THE COLOUR. Barevné odstíny zobrazené na monitoru nebo displeji jsou pouze orientační a zkreslené. Pořiďte si tištěný vzorník v našem e-shopu.

Vintage odstíny.

Zpět

Tipy a rady k malování

Nechte si na email zasílat tipy a rady k malování. Vaše údaje nebudou použité pro třetí strany a kdykoliv se můžete v zápatí e-mailu odhlásit