Jak správně ošetřit dřevěnou podlahu v interiéru

06.02.2019

I přes široký výběr kvalitních plovoucích podlah či různorodých koberců, originální dřevěná podlaha má ještě i dnes množství zarytých nadšenců a zastánců. Dřevo je materiál, který evokuje teplo domova, příjemnou atmosféru a klid. I po letech neztrácí na své kráse a výjimečnosti. Stačí se jen o dřevěnou podlahu správně postarat. A jak správně ošetřit takovouto podlahu? V tomto článku Vám krok po kroku popíšeme, jak na to.

Mořidlo a lak

Určitě všichni víte, že aby nám dřevo dlouho vydrželo, potřebuje ochranný nátěr. K dispozici jsou laky s různými stupni lesku: polomat, pololesk, lesk. Dřevo má svou specifickou barvu, pokud chcete zachovat strukturu dřeva, ale zároveň podlaze dodat netradiční vzhled, či jen změnit odstín na tmavší, před lakem použijte mořidlo. Konečný odstín se bude měnit v závislosti na pórovitosti dřeva, tvrdosti a původního přírodního odstínu dřeva.

Příprava

Než začnete na podlahu nanášet mořidlo, nejdříve si podlahu, ať už dřevěnou palubovku nebo parkety, přebruste, vyčistěte, odstraňte prach a nečistoty. V případě potřeby (malé prasklinky) použijte tmel SPAKKELI. Jde o vodou ředitelný speciální tmel určený na tmelení otvorů na vnitřních dřevěných površích. Stěnu oblepte páskou, ochráníte ji před případným zašpiněným.

  

První krok - mořidlo

V případě, pokud Vám nevyhovuje odstín dřevěné podlahy, je možné jej změnit díky aplikaci mořidla. Na podlahy v interiéru můžete použít mořidlo Pirtti nebo Parketti Ässä Petsi (Parquet Ace Stain).

  • Pirtti - vodou ředitelné akrylátové mořidlo určené k moření vnitřních dřevěných povrchů. Vhodné je na dřevěné stěny, stropy, dveře, podlahy a jiné dřevěné povrchy.
  • Parketti Ässä Petsi (Parquet Ace Stain) - vodou ředitelné akrylátové mořidlo, které se používá na vnitřní dřevěné podlahy a je vhodné na parkety a dřevěné podlahy.

Zatímco Parketti Ässä Petsi (Parquet Ace Stain) splňuje nejpřísnější emisní normy (certifikace M1), benefitem mořidla Pirtti je skvělá výhodná cena. Obě mořidla lze natónovat do Vámi požadovaného odstínu. My jsme tentokrát zvolili mořidlo Pirtti.

Před použitím Pirtti dobře promíchejte. Nejprve aplikujte zkušební nátěr na samostatnou souvislou část dřeva, nebo na menší testovací vzorek, abyste se ujistili, zda je odstín správný. Mořidlo Pirtti rozřeďte s cca 5% vody a začněte s aplikací. Mořidlo aplikujte štětcem po délce desky do ztracena. Mořenou plochu přejděte štětcem i několik krát, aby bylo mořidlo rozetřené rovnoměrně. První nátěr nechte vyschnout 4-6 hod. Když nátěr vyschne, přebruste ho a můžete začít nanášet druhý nátěr stejným postupem jako při prvním nátěru. Pokud byste chtěli odstín ještě tmavší, třeba aplikovat další vrstvu. Pokud jste spokojen s odstínem, následuje nanášení laku. Lak nanášejte až po zaschnutí mořidla, ne dříve než po 4-6 hod.

Aplikace mořidla Pirtti na dřevěnou podlahu.Namořená podlaha mořidlem Pirtti.

Druhý krok - lak

Aby si namořená podlaha udržela svou stálost, barvu a kvalitu je třeba nanést lak. Stupeň lesku laku si vyberte podle Vašich představ. Někdo preferuje vysoký lesk, druhý spíše jen jemný lesk (pololesk až polomat). My jsme použili lak Parketti Ässä [50] (Parquet Ace), pololesklý lak. Jeho výhodou je, že nezapáchá a je vodou ředitelný. Tento akrylátovým-polyuretanový lak je vhodný na parkety, dřevěné podlahy a ostatní dřevěné povrchy v interiéru, které jsou vystaveny mírnému mechanickému a chemickému namáhání. Vhodný je na penetraci a údržbu lakovaných povrchů v interiéru. Splňuje nejpřísnější emisní normy (certifikace M1). Lak před zahájením a občas během aplikace protřepejte. Lak nanášejte v tenkých vrstvách, rovnoměrně, podél desek. Přebruste a přetřete po 2-3 hodinách.

Lakování dřevěné podlahy lakem Parketti Ässä 50.  Nalakovaná podlaha lakem Parketti Ässä 50.

Třetí krok - používání podlahy

Takto ošetřená podlaha je připravena k použití po cca. 12 hodinách. Vyhněte se těžkému namáhání během prvních dvou týdnů. A tedy se stahováním nábytku ještě chvíli počkejte.

TIP: Aby dřevěná podlaha ladila s dřevěnou zárubní, ošetřete ji stejným postupem jako podlahu. Dřevěná zárubeň bude nejen chráněna, ale bude podlahu skvěle doplňovat.

lakování zárubně  Renovace dřevěné podlahy mořidlem Pirtti a lakem Parketti Ässä 50

Jak správně ošetřit dřevěné podlahu si můžete prohlédnout i v našem videu:

"Jak správně ošetřit dřevěnou podlahu"

Zpět

Tipy a rady k malování

Nechte si na email zasílat tipy a rady k malování. Vaše údaje nebudou použité pro třetí strany a kdykoliv se můžete v zápatí e-mailu odhlásit