Jak natírat kov tak, aby barva vydržela dlouho pěkná

2016-06-01 00:00:00

Přilnavost barvy ke kovům je ve všeobecnosti nižší než přilnavost k jiným povrchům. Kromě toho, kovové povrchy časem korodují, působením prostředí se na nich vytváří rez, a tak je potřebné nátěr pravidelně obnovit. Abychom nemuseli malovat příliš často, je důležitý nejen výběr kvalitních barev, ale i dobré časové rozvrhnutí a nevynechání žádného důležitého kroku.

Důsledná příprava nadevše

Než začneme s malováním kovu, klademe důraz na přípravu. I pro malování v interiéru bychom si měli vybrat pěkné počasí, neboť potřebujeme zajistit důslednou ventilaci vzduchu v místnosti.

Bez ohledu na to, zda malujeme dříve nenatřené nebo natřené povrchy, nejprve bychom měli z povrchu odstranit rez a nečistoty s použitím kartáče s ocelovými štětinami. Pro lepší výsledek můžeme následně použít i brusný papír. Jemný hadřík namočíme v roztoku vody a speciálního čistícího prostředku, a tak očistíme špínu, prach, vodou rozpustné soli, olej a mastnotu. Vyčištěný povrch odmastíme ředidlem nebo jiným odmašťovacím prostředkem.

Základní antikorozní nátěr

Před hlavním nátěrem povrch natřeme základním antikorozním nátěrem. Tento nátěr chrání kovový povrch před samovolným, postupným poškozováním (tj před korozí), a tak prodlužuje životnost hlavního nátěru. Aplikace antikorozního nátěru v konečném důsledku šetří naši energii a peníze.

Nejvhodnější produkt vybíráme v závislosti na druhu kovového materiálu, protože ne všechny barvy jsou univerzálně použitelné. V naší nabídce naleznete mimo jiné rychleschnoucí antikorozní základní barvu Rostex Super. Rostex Super je rychleschnoucí antikorozní barva, která vyschne již za 10 minut a je přetíratelná již po jedné hodině. Patří k nejžádanějším barvám, které prodáváme. V ideálním případě bychom měli aplikovat až dvě vrstvy antikorozního nátěru, přičemž každá z nich musí pořádně vyschnout.

Hlavní nátěr podle povrchu

Přibližně po dvanácti hodinách můžeme nanést hlavní nátěr. Pokud malujeme kovový nábytek, můžete si vybrat barvu Feelings Furniture Paint v atraktivních odstínech.

Na ozdobu kovových zábradlí, klik nebo drobnou úpravu kovových povrchů je vhodná barva Miranol Decorative paint ve zlatém, stříbrném a měděném odstínu.

Krb

Na dvířka krbů, troubu na pečení nebo jiné horké kovové povrchy použijeme silikonovou barvu Termal Silicone Paint. Odolává teplotám až 400 ° C suchého tepla.

Teplotám až do žáru oceli odolá barva Termal Aluminium Paint.

Na kovové zárubně či okenní rámy je vhodná barva Miranol. Miranol lze použít v exteriéru i v interiéru. Tato barva je vysoce lesklá, což nemusí vyhovovat vašim potřebám. Pro všechny, kteří mají zájem o exkluzivnější barvy, použitelné v exteriéru i interiéru, doporučujeme barvu Unica enamel, která je vhodná na kov, dřevo i plasty.

Panssarimaali na strechy

Jen exteriérové použití má barva Panssarimaali, která slouží k malování plechových střech, okapů, zábradlí a různých ocelových konstrukcí. Panssarimaali obsahuje aktivní antikorózní pigmenty. Vyznačuje se vysokou odolností vůči chemickým látkám i povětrnostním podmínkám.

Malování kovových povrchů se může zdát na první pohled náročné. Pokud však k němu budete přistupovat zodpovědně, vyberete si správnou barvu, můžete se dlouhá léta těšit z dobře vykonané práce.


 


 

 

 

Zpět

Tipy a rady k malování

Nechte si na email zasílat tipy a rady k malování. Vaše údaje nebudou použité pro třetí strany a kdykoliv se můžete v zápatí e-mailu odhlásit