Jak malovat s fosforeskující Taikou Glow

2016-06-06 00:00:00

Tento speciální, vodou ředitelný lak, svítící ve tmě, patří mezi velmi oblíbené produkty značky Tikkurila. Zájem o něho mají hlavně dvě skupiny lidí. První jsou maminky, které k nám přicházejí s požadavkem „fosforeskující barvy“, protože chtějí svým ratolestem skrášlit dětské pokojíčky. Druhou skupinou jsou ti, kteří chtějí lak využít na bezpečnostní účely a zlepšení orientace v tmavém prostoru.

Dekorace na stěnu

I když nejste umělecký malíř, ale chcete mít doma něco vyjimečného, na dekoraci můžete využít například šablony, stejně jako my. Díky nim se z nás stali umělci. Šablonu na stěnu jsme připevnili maskovací malířskou páskou. Vzhledem k tomu, že motiv motýla, který jsme malovali, byl menších rozměrů, použili jsme užší štětec. Na malování je rovněž možné použít houbičku, kterou taktéž nanesete lak velmi jednoduše, tzv. tupováním-přitlačením houbičky z části namočenou v laku o stěnu. 

Stěna, na kterou jsme lak nanášeli, má strukturovanou omítku. Žádný vliv na práci s lakem to však nemělo.

Taika Glow

Lak je přiměřeně hustý a nestéká. Je ředitelný vodou, avšak není potřeba ho ředit. 

Po nanesení svítícího laku je potřebné ihned odstranit šablonu. Lak, který je na šabloně a na stěně, po uschnutí vytvoří jednu vrstvu. Pokud byste šablonu neodstranili, po uschnutí ji strhnete i s lakem. 

V pokoji s menším oknem, ve kterém se setmělo a nebyla rozsvícená žádná lampa, svítil motýl na stěně po prvním nátěru přibližně hodinu. Lak svítí ve tmě jemně nazeleno. Aby byl výsledný efekt výraznější, provedli jsme dva nátěry. 

Taika Glow vydrží „zářit“ výrazně déle, pokud na malovaný povrch svítí umělé světlo. Když jsme na ni svítili lampou 15 minut, motýl na stěně byl viditelný po druhém nátěru 3,5 hod. Pokud by svítila lampa déle, lak by měl vydržet svítit až 6 hodin.

Svítící lak jako bezpečnostní prvek

Produkt Taika Glow se používá i pro zvýšení bezpečnosti a orientace nejen v průmyslových prostorách. V noci často chodí lidé po bytě ve tmě. Možná i vám se stalo, že jste během takového nočního bloudění zakopli o práh nebo nábytek. Chodit po paměti může být náročné i pro návštěvy, které se v prostoru neorientují a nepamatují si, kde je vypínač. Pro zjednodušení orientace je možné okolo vypínače namalovat fosforeskující rámeček. 

Svítící pás na stěně ukáže v noci cestu například na toaletu nebo k lednici. Před nátěrem jsme si prostor vyznačili maskovací páskou. Vyměřili jsme si zvolenou výšku a zkontrolovali ji podle vodováhy. Následně jsme nanesli lak pomocí štětce Anza. Tyto štětce jsou  dostatečně husté a jemné. Lak se díky tomu lehce nanášel a nestékal. Pro malování větších ploch doporučujeme použít váleček s kratším vlasem. 

Lak je na bílé stěně téměř neviditelný. Když o něm nevíte, přes den si ho ani nevšimnete. Pro výraznější efekt doporučujeme lak použít ve dvou nátěrech. 

Po malování nezapomeňte hned odstranit malířskou pásku, abyste spolu s ní po uschnutí nestrhli i lak ze stěny.

Takto zářil náš fosforeskující pás po uschnutí prvního nátěru přibližně po 2 hodinách od malování. Když bylo v místnosti rozsvícené umělé světlo přibližně 5 minut, pás svítil ještě hodinu.Před malováním vám doporučujeme pročíst si Technický list, ve kterém se dočtete další praktické rady pro práci s Taika Glow.

Po malování nezapomeňte barvu herrmeticky uzavřít. Můžete ji například přelít do láhve nebo přelepit plechovku lepící páskou tak, aby se do ní nedostal vzduch. 

Tip na závěr: Když budete mýt štětec po malování, v koupelně si rozsvicovat nemusíte. Štětec bude doslova zářit. Stačí ho umýt vodou a mýdlem. Když přestane svítit, je čistý. 


 

Zpět

Tipy a rady k malování

Nechte si na email zasílat tipy a rady k malování. Vaše údaje nebudou použité pro třetí strany a kdykoliv se můžete v zápatí e-mailu odhlásit