Pěkně a levně vymalované stěny s Finkolorou

2017-04-18 00:00:00

S troškou šikovnosti si pokoj v domě či v bytě zvládne vymalovat každý sám, a to i za přijatelnou cenu. Vyzkoušejte Finkoloru Color otěruvzdornou interiérovou barvu v 16-ti hotových odstínech. Vykouzlit si takovou stěnu zvládnete úplně hravě. Řekneme vám, jak na to.

                                                                                        


Budete potřebovat:

• barvu Finkolora Color - odstín "ranní kapučíno", "růžový sen", "chutná vanilka"
• bílou barvu na strop Finkolora Essence
• penetrák Finkolora Wall Primer
• štětec na rohy a okraje
váleček a vaničku na barvu
krycí fólii
tmel a špachtli
• brusný papír č. 100

Potřebné množství barvy

Jako první zjistěte, kolik barvy z jednotlivých odstínů budete potřebovat. Pomoci vám při tom může náš Poradce při výběru barvy, do kterého když zadáte plochu v metrech čtverečních, tak vypočte potřebné množství barvy za vás.

Nezapomeňte, že aplikovat budete 2 nátěry na každý odstín, takže vše je třeba vynásobit dvěma. Praktická vydatnost však bude záviset na několika faktorech, jako je savost povrchu, jeho drsnost či aplikační metoda.

Příprava stěny

Všechny nerovnosti na stěně (díry po hřebících, utržené rohy apod.) opravte. Nejdříve nerovnosti vyčistěte, případně zbruste a odstraňte prach po broušení. Poté naneste špachtlí tmel a nechte uschnout. Po zaschnutí zbruste a odstraňte prach po broušení. Pokud je stěna příliš špinavá a mastná, okamžitě omyjte roztokem mýdla a teplé vody, abyste se zbavili všech nečistot a mikroorganismů (kuchyně, koupelny). Odlupující se barvu je třeba ze stěny "seškrábat". Tmelem vyhlaďte nerovnosti. Vhodné jsou akrylátové tmely a stěrkovací hmoty. Pokud je na stěně plíseň, je třeba ji odstranit, místo nastříkat protiplísňovým prostředkem a nechat důkladně vysušit.

Příprava stěny je jedním z nejdůležitějších kroků. Od ní bude záviset konečný efekt. Pokud tento krok podceníte, další kroky nedokonalosti jen zvýrazní.

Tvorba základu a natírání stěny

Pomocí fólie a samolepící pásky zakryjte vše, co nemá být natřeno, tj. podlahy, okna, nábytek, dveře, svítidla, zásuvky, zárubně apod. Fólie nesmí být zcela napnutá, mohla by se odlepovat. Potom páskou oblepte všechny ohraničení jednoho odstínu (v našem případě sokl a krb musí být samostatně oblepeny).

Stěnu napenetrujte, čímž docílíte rovnoměrnosti povrchu, co se týče savosti, a zajistíte, aby barva dobře přilnula k povrchu. Teplota vzduchu a povrchu by měla být při natírání nejméně + 5 ° C a relativní vlhkost vzduchu během natírání a schnutí nižší než 80 %.  Čerstvá omítka nebo holý beton mohou být natírány až po 4 týdnech zrání. Před použitím barvu důkladně promíchejte. Aplikujte štětcem, válečkem nebo pneumatickým stříkacím zařízením. Barvu není nutné ředit, první nátěr je dovoleno základovat barvou zředěnou do 20 % s vodou. Aplikujte 2 nátěry. Do barvy nepřidávejte vápno nebo křídu. Povrch bude zaschlý po 2 hod., přetírejte po 4 hodinách.

Štětce a válečky umývejte vodou a mýdlem. Doporučujeme během přestávek v práci vkládat nářadí do igelitové tašky, aby neztvrdlo. Při odtrhávání pásek ze stěny si dejte pozor. Investujte raději do kvalitnější. Páska by měla být odstraněna po natírání, ještě před zaschnutím barvy. Pokud chceme docílit čistý povrch, přejedeme nožem na tapety podél hranice barvy a pásky, takto se barva nebude odlupovat při odlepování pásky.

Po ukončení práce místnost alespoň den větrejte, dokud páry nevyprchají. Poté bude vhodná k používání.

Zpět

Tipy a rady k malování

Nechte si na email zasílat tipy a rady k malování. Vaše údaje nebudou použité pro třetí strany a kdykoliv se můžete v zápatí e-mailu odhlásit