3 nejdůležitější zásady při výběru odstínu

2017-05-15 00:00:00

Na naše vnímání barev ovlivňuje nejen velikost barevného povrchu a typ barvy, ale také kvalita a množství světla a i to, jak povrch odráží světlo. Kromě toho, souhra mezi různými barevnými odstíny může změnit naše vnímání barev, a to někdy přímo dramaticky.

1. Pozor na osvětlení

Při výběru vhodných barevných odstínů je nutné mít na paměti kvalitu a množství světelných zdrojů v místnosti. Každé světlo pronikající do prostoru totiž výrazně změní barvy v interiéru.

V současnosti tvoří většinu vnitřních osvětlení žárovky a světlo z nich je nažloutlé. Z tohoto důvodu vnímáme např. modré odstíny jako špinavé a jednotvárné. Na druhé straně, žluté, oranžové a načervenalé odstíny vypadají obvykle ve světle žárovek dobře.

Dalším častým osvětlením jsou kompaktní zářivky. Jejich velkou výhodou je nízká spotřeba energie. Z hlediska vnímání barev jsou však velmi problematické. Jejich spektrální rozložení je nerovnoměrné, a proto se barvy stěn můžou jevit zcela jinak než při denním světle.

S ohledem na vnímání barev, nejlepší jsou lampy, které napodobují denní světlo. Vzhledem k různým druhům světelných zdrojů vám doporučujeme si barevné odstíny prohlížet v podmínkách, ve kterých budou skutečně použity.

 

          

vzorky ve světle žárovky                                                     vzorky ve světle zářivky                                                    vzorky v denním světle

2. Volte světlejší odstíny

Na paměti byste měli mít i fakt, že vzorky ve vzorníku jsou umístěny na bílém papírovém podkladu. Proto se na něm i světlejší odstíny jeví jako poměrně pestré. V místnosti však již odstíny nebudou umístěny na bílém podkladě a světlejší odstíny budou proto na stěně působit ještě jemnější.

Naproti tomu tmavší odstíny získají na stěnách novou sílu, a to zejména při aplikaci na větší plochy. Častým kamenem úrazu jsou například žluté a oranžové odstíny. Pokud jste se již rozhodli pro jeden z nich, vyberte si o něco světlejší odstín, než je váš vyvolený.

3. Vzorky porovnávejte svisle

Při výběru odstínu si zákazníci vzorky často prohlížejí na vodorovné ploše stolu. Výsledná barva bude nicméně aplikována na ploše svislé. Jelikož na vodorovnou plochu dopadá více světla než na svislou, barevné odstíny se mohou lišit. Vzorky by proto měly být porovnávány ve svislých polohách.

A pokud chcete mít absolutní jistotu o konečném výsledku, odstín otestujte na dostatečně velké ploše stěny.

FOTO: Tikkurila, Pekka Vainonen and Martti Järvi

Zpět

Tipy a rady k malování

Nechte si na email zasílat tipy a rady k malování. Vaše údaje nebudou použité pro třetí strany a kdykoliv se můžete v zápatí e-mailu odhlásit