Co a jak natírat venkovním barvami?

16.07.2018

Barvy a laky pomáhají tak konzervovat natřené materiály, jakož i zvýraznit rozličnou barevností jejich estetickou hodnotu. Při výběru vhodné barvy často rozhoduje cena, ta však přímo úměrně ovlivňuje i kvalitu a životnost barvy. To, co ničí vytvořené hodnoty, jsou zvětrávání, oxidace a hnilobné procesy. Dřevo, kovy, betonové povrchy nebo fasády potřebují pro svou dlouhou životnost pravidelnou péči. Tu jim lze zajistit vytvořením ochranného filmu, který je dokáže na dlouhá léta zakonzervovat tak, aby si uchovali původní vlastnosti. V ideálním případě pak stačí nátěr jen obnovit.

Jednou z renomovaných značek na trhu s nátěrovými hmotami je skandinávská TIKKURILA s více jak 150 letou tradicí. Kromě interiérových barev, laků a dekorativních produktů se TIKKURILA specializuje i na exteriérové ​​nátěry určené na dřevo, fasády a kovové povrchy.

Natírání zábradlí štětcem.     Natírání dřevěného zábradlí.

Na co dbát při výběru vhodného nátěru?

Materiály v exteriéru degradují vlivem vlhkosti a UV záření. Jejich působení se dá omezit aplikací vhodného ochranného nátěru. Každý z povrchů se znehodnocuje odlišným způsobem – zatímco železo rezaví, dřevo hnije, omítky, beton i cihly se rozpadají. Abyste nemuseli investovat nemalé peníze do jejich náhrady, je ekonomicky výhodnější chránit jejich vhodným nátěrem.

Při volbě správného nátěru je důležité rozlišovat především materiál, který se chystáte ošetřit, a znát povětrnostní podmínky. Při rozhodování by se také nemělo zapomínat na základní vlastnosti samotné barvy, jako délka schnutí, způsob nanášení a konečný vzhled nátěru.

Samotný výběr ve velké míře ovlivňuje cena, ta úzce souvisí s životností nátěru. Kvalitnější barvy bývají sice dražší, ale v konečném důsledku při jejich správné aplikaci vydrží mnohem déle než levné alternativy, které po krátkém čase začnou vlivem proměnlivého počasí degradovat a loupat se. Zatímco levnou barvu budete muset po dvou-třech letech znovu obnovovat, kvalitnější a o něco dražší vydrží deset let i více. Ačkoliv při levnější náhradě ušetříte peníze, do opětovné obnovy budete muset opět vložit čas a energii, nemluvě o vlivu na životní prostředí.

Který z desítek nátěrů je ten nejvhodnější?

Jednotlivé nátěrové hmoty se liší svými vlastnostmi, primární není jen jejich krycí schopnost. Délka schnutí a způsob ředění jsou těmi základními charakteristikami, nesmíme však zapomínat také na nasákavost a s ní související impregnaci, propustnost při fasádních barvách a při kovech i antikorozní ochranu. Podstatná je také mechanická odolnost nátěru.

Existuje několik druhů exteriérových nátěrů, ať už jsou to akrylátové, alkyduretánové, epoxidové nebo nitrocelulózové, patří sem i olejové polyuretanové, syntetické a další. Vyznat se v nich a vybrat ten správný nátěr není vůbec jednoduché. Nechte si proto poradit od odborníků. Kromě již připravených a naplechovkovaných nátěrů jsou dostupné také míchané barvy. Vyrábějí se přidáváním pigmentů do báze. Výhodou je, že si vyberete barvu podle vzorníku a necháte si namíchat přesně tolik barevného nátěru, kolik potřebujete, aniž byste proplácely za nevyužitou barvu.

Jak připravit povrch na barvení?

Základem kvalitního a trvanlivého nátěru je čistý podklad. Dřevo, plech či fasádu třeba nejprve zbavit prachu, nečistot, mastnoty nebo odstranit starou, zvětralou nebo vydutou barvu. Na odstranění staré barvy lze použít při kovových površích drátěný kartáč s mosaznými štětinami a zbytek dočistit brusným papírem. Praktičtější je velké plochy opracovat elektrickou bruskou a problematická místa dokončit mechanicky. Takto očištěný povrch ještě třeba otřít, případně omýt saponátem.

Čištění dřevěného plotu.

Tam, kde už úřadovala koroze ve velkém, se žádá exponovaná místa přebrousit a použít antikorozní nátěr alespoň ve dvou vrstvách. Pozinkované kovy by měly být jistý čas vystaveny vlivu prostředí, protože zinek je sám o sobě ochrannou vrstvou. Barva se z něj začne lehce odlupovat, a tak třeba použít buď speciální barvu na pozink, nebo nechat přirozeně pozinkovanou vrstvu zoxidovat a až potom aplikovat nátěr, který prodlouží životnost plotu nebo konstrukce.

Stará barva ze dřeva se dá odstranit opalováním a hloubení špachtlí nebo je praktičtější opět použít elektrickou brusku a takto očištěný povrch jen zbavit prachu. Při impregnačních olejových nátěrech stačí povrch dřeva zbavit nečistot a nechat vyschnout. Při savých površích je vhodné použít penetrační nátěr, díky kterému zajistíte dokonalou přilnavost barvy k podkladu.

Barva nátěru rozhoduje, ale není prvořadá

Barvy svým symbolickým a kulturním významem ovlivňují nejen na duševní pohodu, ale i optickou soudržnost s okolním prostorem. Při výběru barvy byste se měli orientovat podle prostoru, kde se natíraný objekt nachází. Barevnost ovlivňuje intenzita i úhel dopadajícího světla, podle nich se vnímání barvy může měnit od světlejší až po tmavou.

Nejčastěji používané barvy jsou hnědá, zelená, červená, modrá, žlutá, stříbrná, bílá. Toto spektrum rozšiřuje ještě množství jejich kombinací a barevných odstínů. S volbou barvy budete mít jisté očekávání, které se nevhodným typem nátěru na nekompatibilní povrch nemusí naplnit. Nemusíte být expert na všechny druhy barev, abyste vybrali tu správnou barvu. Třeba vnímat zejména okolí a přirozené přírodní barvy, aby vybraná barva nepůsobila extrémně rušivě.

Váleček nebo štětka? Dá se nanášet i stříkací pistolí

Samotné barvení lze realizovat několika způsoby. Štětce a válečky jsou nejdostupnější. Velmi praktické a rychlé je i nástřikové nanášení barvy. Délka vlasu štětce by měla odpovídat povrchu, na který budete nátěr nanášet, štětec je nejpraktičtější při používání olejových barev. Pro členité a nerovné povrchy je praktický dlouhý vlas, který pronikne do všech nerovností. Na rovné a hladké plochy se vyplatí použít váleček. Praktické je používání stříkací pistole, zvládnete s ní nanést barvu na velké plochy v krátkém čase. Barva musí být dostatečně zředěná, případně speciální namíchaná pro tento způsob nanášení, aby se neucpávaly trysky pistole. Práci při nanášení barvy může ztížit vítr, který může částečky barvy odnášet a vy tím pádem spotřebujete více barvy.

Zpět